KURS KADRY I PŁACE OD PODSTAW DO SPECJALISTY zgodnie z kodem zawodów Specjalista ds. Kadr – (kod zawodu 242307) Specjalista ds. Wynagrodzeń – (kod zawodu 242310)
LOKALIZACJA:
Jelenia Góra ul. Podwale 27/5
DATA SZKOLENIA:
22 LUTY 2025 – 27 KWIECIEŃ 2025
w godzinach 9:00-15:00
PROWADZĄCY:
MARTA JAROMIN
IWONA KOWALSKA
PIOTR PIERZ
CENA:
1.690,00 zł netto
ZAPYTAJ O SZKOLENIE:
- +48 577 127 550
- +48 574 127 550
- biuro@bkszkolenia.pl
- szkolenia@bkszkolenia.pl
- Pon - Pt: 8:00 - 16:00
Kurs obejmuje 77 godziny lekcyjnych, 11 spotkania po 7 godzin w systemie weekendowym sobota/niedziela w godz. 9.oo do 14.45 w tym 2 godziny egzamin, razem 77 godzin, prowadzony przez praktyków z PIP, ZUS i firm.
CEL KURSU
Celem szkolenia jest przygotowanie słuchaczy do samodzielnej pracy w działach kadrowo-płacowych przedsiębiorstw i instytucji. W ramach kursu uczestnicy opanują między innymi umiejętność wyliczania wynagrodzenia za pracę, rozliczania składek ZUS, sporządzania umów o pracę, ewidencjonowania i kontrolowania czasu pracy, zwolnień lekarskich i absencji, posługiwania się programem PŁATNIK, obsługa systemu kadrowo-płacowego COMARCH OPTIMA.
ADRESACI KURSU
- osoby, które planują podjąć pracę w działach kadr i wynagrodzeń nie mające wiedzy i doświadczenia w przedmiotowej dziedzinie,
- osoby pracujące w działach finansowo-księgowych, które chcą pogłębić lub uaktualnić swoją wiedzę z zakresu obsługi kadr i płac pracowników, osoby, które rozpoczęły już pracę w działach kard i płac, ale chciałby uzupełnić swoje kwalifikacje, oraz osoby pracujące w innych działach, niż kadry i płace, pragnące poznać lub zaktualizować wiedzę z tematyki objętej szkoleniem.
Umiejętności nabyte przez uczestników:
- umiejętność praktycznego stosowania przepisów i ich interpretacją w zakresie zagadnień kadrowo-płacowych
- szczegółowe zapoznanie z najważniejszymi zagadnieniami pojawiającymi się w relacjach pracodawca – pracownik
- poznanie zagadnień z zakresu sporządzania list płac i prowadzenia dokumentacji pracowniczej
- praktyczną wiedzę na temat przepisów prawa pracy i przepisów podatkowych oraz ZUS
- umiejętność obsługi komputerowego programu do obsługi zagadnień kadrowo-płacowych.
- Źródła i zasady prawa pracy– źródła prawa pracy, zasady prawa pracy, regulamin pracy, wynagrodzenia, ZFŚS – sposób przygotowania, regulamin monitoringu, regulamin pracy zdalnej.
Nawiązanie stosunku pracy– umowa na okres próbny, umowa na czas określony, umowa na czas nieokreślony, umowa na zastępstwo, umowa o pracę – obligatoryjne i fakultatywne składniki umowy, dodatkowe zapisy w umowie na okres próbny, obowiązki pracodawcy wobec pracownika, obowiązki pracownika wobec pracodawcy, inne formy zatrudnienia –umowy cywilnoprawne, samozatrudnienie, praca zdalna. Ustanie stosunku pracy– rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, rozwiązanie umowy przez złożenie oświadczenia przez jedną ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, rozwiązanie umowy przez złożenie oświadczenia przez jedną ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, rozwiązanie umowy z dniem, do którego została zawarta, rozwiązanie umowy po wykonaniu pracy, dla której została zawarta, rozwiązanie umowy z przyczyn niezależnych od pracownika, wygaśnięcie umowy o pracę. Umowa o pracę, nawiązanie, rozwiązanie, wypowiedzenie umowy: – daty na umowie, treść – niezbędne elementy umowy,- wypowiedzeniu, kiedy wręczyć, a od kiedy liczyć okres wypowiedzenia. Informacja o warunkach zatrudnienia – stanowiska, wyjaśnienia urzędów, wzory zapisów. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia – bez winy pracownika, długa choroba, a z winy pracownika – dyscyplinarne, porzucenie pracy. Ogólne zasady liczenia terminów w prawie pracy na przykładach (jak liczyć tydzień, miesiąc i ich wielokrotność). Umowa o pracę a umowa zlecenia – różnice.
- Czas pracy– normy czasu pracy, systemy i rodzaje czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych, praca w nocy, praca w niedzielę i święta, dyżury w miejscu pracy i dyżury w domu, usprawiedliwianie nieobecności w pracy. Podstawowe pojęcia w zakresie czasu pracy: doba, tydzień, okres rozliczeniowy. Elastyczne formy zatrudnienia – różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy – zasady ich wdrożenia i stosowania. Wymiar a norma czasu pracy. Praca w godzinach nadliczbowych. Jak rozróżnić nadgodziny dobowe od średniotygodniowych. Praca w godzinach nadliczbowych, obliczanie przekroczenia średniotygodniowego – przykłady praktyczne. Wpływ różnych nieobecności na wymiar czasu pracy studium przypadku.
- Urlopy pracownicze– urlopy wypoczynkowe, urlopy bezpłatne, urlopy okolicznościowe, urlopy szkoleniowe, urlopy macierzyńskie, urlopy wychowawcze, ochrona kobiet w pracy.
Kiedy udzielamy urlopu wypoczynkowe? Udzielanie urlopu wypoczynkowego na godziny. Wymiar urlopu wypoczynkowego przy zmianie wymiaru etatu. Ustanie zatrudnienia a wymiar urlopu u dotychczasowego i nowego pracodawcy. Urlop na żądanie, odmowa urlopu na żądanie – wyroki sądu. Zwolnienie z powodu siły wyższej oraz z powodu urlopu opiekuńczego obowiązujące od 2023 r. Inne zwolnienia z pracy – zwolnienia w celu wyjścia prywatnego, zwolnienia dla pracownika rodzica, zwolnienie dla dawcy krwi, zwolnienia na wezwanie sadu, urzędu i.t.p.
- Wynagrodzenia– systemy wynagrodzeń, terminy i sposoby wypłaty wynagrodzenia za pracę, zmienne składniki wynagrodzenia – koszty uzyskania przychodu ulga podatkowa, progi podatkowe, ochrona wynagrodzenia, technika naliczania wynagrodzenia za pracę, technika naliczania umów cywilnoprawnych, wynagrodzenie pomniejszone z innych powodów niż choroba, wynagrodzenie pomniejszone z powodu choroby, wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca. Jawność wynagrodzeń od 2026 r. – w oparciu o dyrektywę UE – obowiązki pracodawcy.
- Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne– ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, zasady zgłaszania pracowników do ubezpieczenia, zasady wyrejestrowania pracownika z ubezpieczenia, wysokość stawek procentowych dla poszczególnych ubezpieczeń, podział w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne między ubezpieczonym, a płatnikiem składek, ZUS osoby prowadzącej działalność gospodarczą, obliczanie zasiłków chorobowych
- Wynagrodzenia– wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego – technika naliczania, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, wynagrodzenie za urlop okolicznościowy, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, odprawy i odszkodowania, wypłaty z ZFŚS, świadczenia rzeczowe dla pracownika na liście płac, zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia
- Prawa niektórych grup zawodowych (młodociani, ochrona pracy wszystkich kobiet, uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem; zapewnienie trwałości stosunku pracy, szczególna ochrona zdrowia; urlopy macierzyńskie, rodzicielskie, ojcowskie i wychowawcze). Odpowiedzialność materialna i porządkowa pracownika
- Wynagrodzenia– naliczanie wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego – technika naliczania
- Dokumentacja personalna i odpowiedzialność pracownicza– akta osobowe oraz pozostała dokumentacja (czasu pracy, urlopów wypoczynkowych i wynagrodzenia za pracę)– omówienie, ćwiczenia, ochrona danych osobowych, odpowiedzialność za naruszenie przepisów. Bezpieczeństwo i higiena pracy
- Warsztaty komputerowe – obsługa nowej wersji programu Płatnik- omówienie najważniejszych zmian w programie, aktualizacja komponentów programu, zmiany w kartotece płatnika i ubezpieczonego, założenie firmy, czyli nowego Płatnika składek, zgłoszenie firmy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wprowadzenie danych pracowników i płatnika składek, modyfikacja danych ubezpieczonych i płatnika składek, zgłoszenie pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dokumenty rozliczeniowe do ZUS, zasady korygowania dokumentów zgłoszeniowych, zasady korygowania dokumentów rozliczeniowych, wysyłka i potwierdzanie zestawów dokumentów do ZUS.
- Warsztaty komputerowe – COMARCH OPTIMA Kadry Płace– zarejestrowanie firmy, zarejestrowanie pracowników, przyjęcie do pracy, wprowadzanie i rozliczanie umów cywilnoprawnych, rejestracja zdarzeń w kalendarzu pracownika, wprowadzanie wzorców indywidualnych dla pracownika, rozwiązanie umowy o pracę, zakładanie okresów, praca z dokumentacją personalno-płacową, raporty kadrowo-płacowe, deklaracje podatkowe PIT4R, PIT8AR, PIT 11, PIT8C, zmiany i korekty danych w programie, wprowadzanie parametrów podatkowych i zusowskich, Eksport dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych do Płatnika
IWONA KOWALSKA
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, z administracją samorządową związana od 2010 roku, obecnie w charakterze głównej księgowej w placówkach i jednostkach budżetowych. Na co dzień prowadząca kursy i szkolenia z zakresu: podstaw rachunkowości, specjalisty ds. rachunkowości – samodzielnego księgowego oraz dla specjalistów kadr i płac. Posiada szeroką wiedzę z zakresu gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego.
MARTA JAROMIN
specjalizacja prawo pracy oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Prowadzący kursy i szkolenia z zakresu: dla specjalistów działów kadr i płac, dotyczące m.in. czasu pracy i wynagrodzeń, prawa pracy dla kadr zarządzających jaki i pracodawców, bezpieczeństwa pracy i nadzoru nad warunkami pracy związków zawodowych i społecznych inspektorów pracy pracownik Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu. W trakcie kilkunastoletniej pracy w charakterze starszego specjalisty, obecnie jako inspektor pracy zajmuję się m. in. : przygotowywaniem opinii prawnych z zakresu prawa pracy, wydawaniem decyzji administracyjnych oraz szeroko rozumianą współpracą z partnerami społecznymi. Wykształcenie m.in. Absolwentka: Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Filologicznego Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2005 roku aktywny wykładowca i trener szkoleń oraz kursów z zakresu prawa pracy w różnych formach edukacyjnych, kierowanych do różnych grup zawodowych w tym do związków zawodowych.
PIOTR PIERZ
wykształcenie wyższe: inżynierskie kierunek elektronika i komunikacja, uzupełniające magisterskie kierunek informatyka na Politechnice Wrocławskiej, doświadczenie: administrator sieci, tworzenie formuł w Excelu w zakresie obliczania wynagrodzenia za prace przy zmianach wymiaru etatu w okresie obliczeniowym, OD 2009 wdrożeniowiec programu Comarch Optima (eksport oraz import danych w formacie Excela), opieka programowa (Optima, Office), specjalizacja moduł kadry i płace, oraz program Płatnik.
ADRESACI KURSU
- osoby, które planują podjąć pracę w działach kadr i wynagrodzeń nie mające wiedzy i doświadczenia w przedmiotowej dziedzinie,
- osoby pracujące w działach finansowo-księgowych, które chcą pogłębić lub uaktualnić swoją wiedzę z zakresu obsługi kadr i płac pracowników, osoby, które rozpoczęły już pracę w działach kard i płac, ale chciałby uzupełnić swoje kwalifikacje, oraz osoby pracujące w innych działach, niż kadry i płace, pragnące poznać lub zaktualizować wiedzę z tematyki objętej szkoleniem
Umiejętności nabyte przez uczestników:
- umiejętność praktycznego stosowania przepisów i ich interpretacją w zakresie zagadnień kadrowo-płacowych
- szczegółowe zapoznanie z najważniejszymi zagadnieniami pojawiającymi się w relacjach pracodawca – pracownik
- poznanie zagadnień z zakresu sporządzania list płac i prowadzenia dokumentacji pracowniczej
- praktyczną wiedzę na temat przepisów prawa pracy i przepisów podatkowych oraz ZUS
- umiejętność obsługi komputerowego programu do obsługi zagadnień kadrowo-płacowych.
Sposób i forma zaliczenia: Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z § 23 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 2175)
Na zakończenie kursu przeprowadzony zostanie egzamin pisemny potwierdzający posiadane kwalifikacje.
Na zakończenie kursu przeprowadzony zostanie egzamin pisemny potwierdzający posiadane kwalifikacje Kadrowo – Płacowe, w nawiązaniu do specyfikacji kodów zawodu:
Specjalista ds. Kadr – (kod zawodu 242307) i Specjalista ds. Wynagrodzeń – (kod zawodu 242310)
Osoba, która podejdzie do egzaminu i uzyska co najmniej 50 % punktów możliwych do osiągnięcia otrzymuje dodatkowo CERTYFIKAT w obrębie zawodu Specjalista ds. Kadr – (kod zawodu 242307) i Specjalista ds. Wynagrodzeń – (kod zawodu 242310) na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.
Cena kursu obejmuje:
- uczestnictwo w kursie,
- autorskie materiały edukacyjne, testy, zadania, kodeks pracy, książkę, typową dokumentację księgową,
- przystąpienie do egzaminu końcowego oraz wydanie zaświadczenia i certyfikatu,
- serwis kawowy.
Zapisz się już dziś, wypełnij Formularz zgłoszeniowy.
Możesz także pobrać kartę zgłoszeniową i wysłać ją do nas mailowo oraz oświadczenie o finansowaniu szkolenia ze środków publicznych.
Możesz pobrać kartę zgłoszeniową i wysłać ją do nas mailowo
oraz oświadczenie o finansowaniu szkolenia ze środków publicznych.
NEWSLETTER
Subskrybuj aby dostawać nasze aktualności prosto do Twojej skrzynki. Obiecujemy, że nie będziemy wysyłać do Ciebie spamu. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Przechodząc dalej, akceptujesz politykę prywatności
NEWSLETTER
Copyright © 2016-2024 by B&K Doradztwo i szkolenia dla biznesu Sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja TwojaReklama