Ekspert z zakresu krajowego i międzynarodowego prawa podatkowego i Partner w spółce doradztwa podatkowego Tax Support Center Sp. z o.o. Wieloletni pracownik renomowanych spółek doradztwa podatkowego (BIG 4), a także dyrektor działu podatkowego międzynarodowych grup kapitałowych. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiadający wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa podatkowego na wszelkich płaszczyznach biznesu. Wieloletni i doświadczony wykładowca i trener wielu renomowanych firm. Autor licznych publikacji publikowanych m.in. w Rzeczpospolitej, pozycjach wydawnictwa Difin, Presscom WoltersKluwer i innych.Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu podatku VAT, wszelkich kwestiach dotyczących cen transferowych, a także różnorakich przekształceniach i reorganizacjach wewnątrz grup kapitałowych.
JPK_CIT – kolejny obowiązek sprawozdawczy podatników i nowe narzędzie organów podatkowych
LOKALIZACJA:
szkolenie zdalne
DATA SZKOLENIA:
28 luty 2025 w godzinach 9.00-15.00
PROWADZĄCY:
Michał Gabrysiak
CENA:
360,00 zł netto + 23% VAT 442,80 zł brutto
ZAPYTAJ O SZKOLENIE:
- +48 577 127 550
- +48 574 127 550
- biuro@bkszkolenia.pl
- szkolenia@bkszkolenia.pl
- Pon - Pt: 8:00 - 16:00
Ministerstwo Finansów kontynuuje rozwój narzędzi nadzoru i kontroli podatników. W ostatnich latach ustawodawca skupiał się na doskonaleniu JPK_VAT, co doprowadziło do wprowadzenia nowego formatu tego pliku w postaci JPK_V7. Kolejnym projektem był Krajowy Rejestr e-Faktur, którego wprowadzenie zostało jednak przesunięte na 2026 r.
Jednolity Plik Kontrolny CIT (JPK CIT) to nowa struktura raportowania podatku dochodowego od osób prawnych, czyli dodatkowe dane, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające
przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Posiadając komplet ww. narzędzi organy podatkowe będą miały możliwość weryfikacji rocznych rozliczeń podatnika zarówno na gruncie podatku VAT, jak również podatku dochodowego. Co więcej będą one również służyły bieżącej comiesięcznej weryfikacji działań przedsiębiorców.
Jeszcze bardziej istotnym wydaje się jednak zakres danych, jaki będzie w dyspozycji organów. Pozwoli on na sprawdzenie kategorii ponoszonych kosztów oraz osiąganych przychodów, oceny momentu powstania obowiązku podatkowego, a także prawa do odliczenia podatku VAT, czy zaliczenia wydatków w ciężar kosztów podatkowych. Znaczna część czynności sprawdzających będzie mogła więc zostać przeprowadzona bez zaangażowania podatnika, a co więcej organ może przy ich wykorzystaniu przygotować się do efektywnej kontroli podatnika.
Kiedy i jakie podmioty będą zobowiązane do przesyłania przedmiotowych plików? Jaka dane będą w nich zawarte? W jaki sposób będą wykorzystywać je organy podatkowe?
Podczas naszego spotkania odpowiemy na te i wiele innych pytań.
Adresaci szkolenia: Szkolenie adresowane jest do służb finansowo-księgowych zajmujących się w praktyce podatkami oraz przygotowujących deklaracje podatkowe i ustalających poziom zobowiązań podatkowych w podatku CIT i VAT.
1. Harmonogram wprowadzania obowiązku wysyłki pliku w latach 2025-2026
2. Jak przygotować się praktycznie do realizacji nowego obowiązku sprawozdawczego?
3. O jakie dane należy uzupełnić księgi rachunkowe od 2025 r.
a) dane identyfikacyjne kontrahenta podatnika:
- numer identyfikacji podatkowej, o ile został nadany,
- w przypadku gdy kontrahent podatnika jest:
– osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej – wskazanie nazwiska i pierwszego imienia kontrahenta,
– osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą – wskazanie nazwiska i pierwszego imienia kontrahenta, a także dodatkowego określenia, które przedsiębiorca włącza do firmy,
– w pozostałych przypadkach – wskazanie pełnej nazwy kontrahenta.
b) w przypadku faktur stanowiących dowód księgowy – numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany,
c) znaczniki identyfikujące konta rachunkowe wykazywane według słownika znaczników identyfikujących konta rachunkowe m.in. dla:
- banków, zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, jednostek, organizacje pozarządowe, funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
d) dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej:
- w przypadku faktur stanowiących dowód księgowy – numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany,
- określenie rodzaju dowodu potwierdzającego nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji,
- numer identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika.
e) wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym,
f) wysokość i rodzaj dochodu podlegającego opodatkowaniu w odniesieniu do podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.
4. Rozbudowane księgi rachunkowe (różnorodne nazewnictwo kont) w świetle przyjętych zasad rachunkowości (polityki)
- znaczniki z załączników nr 1 do rozporządzenia MF;
- znaczniki z załączników nr 2 do rozporządzenia MF;
- znaczniki z załączników nr 3 do rozporządzenia MF;
- znaczniki z załączników nr 4 do rozporządzenia MF;
- znaczniki z załączników nr 5 do rozporządzenia MF;
- znaczniki z załączników nr 6 do rozporządzenia MF;
- znaczniki z załączników nr 7 do rozporządzenia MF.
5. Wprowadzenie nowych struktur logicznych u podatników opodatkowanych CIT estońskim
a) zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem, w części przeznaczonej do podziału między wspólników lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem,
b) ukryte zyski,
c) wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą podatnika,
d) zmiany wartości składników majątku (w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia),
e) nieujawnionych operacji gospodarczych,
f) zysku netto w części niepodzielonej lub nieprzeznaczonej na pokrycie straty w okresie stosowania ryczałtu – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem.
6. Ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych:
a) Podstawowe zasady prowadzenia ewidencji (wartość początkowa, ulepszenie, remont, likwidacja).
b) Różnice pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym:
- KUP – koszt podatkowy niebędący kosztem bilansowym,
- NKUP – koszt bilansowy niebędący kosztem podatkowym,
- PP – przychód podatkowy niebędący przychodem bilansowym,
- NPP – przychód bilansowy niebędący przychodem podatkowym,
- PNPO – przychody nie podlegające opodatkowaniu,
- KPNPO – koszty związane z przychodami nie podlegającymi opodatkowaniu,
- DW – dochody wolne od podatku.
c) Amortyzacja wieloletnia –dane do uzupełnienia, które na moment wprowadzenia do ewidencji ŚT i WNiP nie były wymagane.
7. Wątpliwości praktyczne związane z wprowadzeniem nowego obowiązku sprawozdawczego, w tym:
a) nowe dane mają dotyczyć poszczególnych transakcji czy zbiorczo odnosić się do danych ujętych w księgach rachunkowych?
b) dane dotyczące nabycia, wytworzenia lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej mają być prezentowane w odniesieniu do poszczególnych z nich czy może w ujęciu zbiorczym?
c) Które księgi należy uzupełnić w zakresie realizacji nowego obowiązku? (różnica pomiędzy zmianami w Księdze Głównej i księgach pomocniczych a schemami JPK),
d) uzupełnienie zapisów księgowych o nadany numer KSeF w przypadku faktur sprzedażowych?
h) jak oznaczyć (PP) przychód podatkowy niebędący przychodem bilansowym, skoro nie ma go w księgach?
i) znacznik NPP – czy oznacza przychód bilansowy niebędący przychodem podatkowym obejmujący także przychody zwolnione (wskazano tylko DW)?
j) kwalifikacja przychodów zwolnionych – NPP czy PNPO?
k) znacznik PNPO – jakiego rodzaju przychody należy kwalifikować w ramach tego typu?
m) czy konieczna jest korekta, gdy pomiędzy datą przekazania, a datą zatwierdzenia SF w księgach zajdą zmiany wpływające na podatek dochodowy?
n) czy będzie możliwy podział plików na okresy miesięczne i kwartalne?
o) brak obowiązku przekazywania danych na temat kont pozabilansowych.
8. Sposób wykorzysta danych JPK CIT przez organy podatkowe?
MICHAŁ GABRYSIAK
Adresaci szkolenia: Szkolenie adresowane jest do służb finansowo-księgowych zajmujących się w praktyce podatkiem VAT i CIT oraz przygotowujących deklaracje podatkowe i ustalających poziom zobowiązań podatkowych w podatku CIT.
Czas trwania kursu: 7 godzin lekcyjnych (godzina lekcyjna to 45 minut), realizowany jest w systemie zdalnym
Metody pracy i materiały szkoleniowe: Proces kształcenia na kursie realizowany jest w formie warsztatowej. W czasie zajęć wykorzystywane są autorskie materiały dydaktyczne przygotowane przez wykładowcę
Efektem kształcenia na kursie będzie poszerzenie posiadanej wiedzy oraz doskonalenie już posiadanych umiejętności zawodowych z zakresu prawidłowego prowadzenia dokumentacji w zakresie Jednolity Plik Kontrolny CIT (JPK CIT) to nowa struktura raportowania podatku dochodowego od osób prawnych, umiejętność wykonywania pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej, umiejętność przewidywania skutków i ponoszenia odpowiedzialności za podjęte działania.
Sposób i forma zaliczenia: Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z § 23 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 2175)
Zapisz się już dziś, wypełnij Formularz zgłoszeniowy.
Możesz także pobrać kartę zgłoszeniową i wysłać ją do nas mailowo oraz oświadczenie o finansowaniu szkolenia ze środków publicznych.
Możesz pobrać kartę zgłoszeniową i wysłać ją do nas mailowo
oraz oświadczenie o finansowaniu szkolenia ze środków publicznych.
NEWSLETTER
Subskrybuj aby dostawać nasze aktualności prosto do Twojej skrzynki. Obiecujemy, że nie będziemy wysyłać do Ciebie spamu. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Przechodząc dalej, akceptujesz politykę prywatności
NEWSLETTER
Copyright © 2016-2024 by B&K Doradztwo i szkolenia dla biznesu Sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja TwojaReklama