7.Zapraszamy na szkolenie
Zmiany w umowach cywilnoprawnych od 2021r.
– zgłaszanie umów o dzieło do ZUS
12 lutego 2021 r.
w Jeleniej Górze w godzinach 10.oo – 15.oo
w Centrum Edukacyjnym B&K ul.Wiejska 24 a
w związku z niestabilną sytuacją, szkolenie zostanie przeprowadzone hybrydowo, osoby które postanowią zostać w domu/pracy będą miały możliwość połączyć się zdalnie. Osoby które zdecydują się przyjechać, będą fizycznie uczestniczyć w szkoleniu.
Zapraszamy na szkolenie poświęcone zmianom w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne od 2021r. Wydarzenia roku 2020r. na pewno wpłyną znacząco na rynek pracy, w tym na zatrudnianie pracowników w ramach umów cywilnoprawnych. Epidemia i kryzys uzmysłowiła pracownikom, ale również pracodawcom, czym jest zatrudnienie cywilnoprawne, jakie są jego wady ale również zalety. Można się spodziewać, iż w kolejnych latach wzrośnie zainteresowanie pracodawców tą formą zatrudnienia a rządzący stopniowo będą zmieniać przepisy tak, aby tę grupę zatrudnionych objąć jak największą ochroną – zarówno emerytalną jak również prawną.
Pierwszym symptomem wprowadzanych zmian jest zgłaszanie umów o dzieło do ZUS od 2021r. Kolejnym będzie objęcie jak największej liczby umów cywilnoprawnych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi, czyli systemem ubezpieczeń społecznych.
Celem naszego szkolenia jest poszerzenie wiedzy na temat umów cywilnoprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki umów cywilnoprawnych w czasie problemów na rynku pracy wywołanych przez kryzys i epidemię. W czasie szkolenia zostaną omówione wszystkie najważniejsze aspekty związane z zatrudnieniem cywilnoprawnym, w tym tematyka specyfiki umów, jak również zagadnienia składkowo-podatkowe. Omówione zostaną również szczegółowo zasady zgłaszania umów o dzieło do ZUS od 2021r.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką umów cywilnoprawnych, w szczególności osoby zajmujące się obsługą kadrowo-płacową.
Szkolenie prowadzi KATARZYNA SOBIESZCZAŃSKA – niezależny ekspert i doradca ds. ZUS świadczący usługi dla małych i średnich przedsiębiorstw, doradca kancelarii prawnych. Praktyk od lat zainteresowany tematyką związaną z ubezpieczeniami społecznymi i sprawami ZUS. Specjalista ds. kadr i płac z ponad 15-letnim doświadczeniem. Przez ponad 5 lat osoba odpowiedzialna za sprawy ZUS w jednym z dużych banków. Obecnie samodzielny przedsiębiorca wspierający firmy w zakresie spraw ZUS (m.in. kontrole, korygowanie dokumentów, doradztwo) a także świadczący usługi kadrowo-płacowe. Trener z zakresu umów cywilnoprawnych, spraw ZUS i obsługi programu Płatnik – specjalista w zakresie korygowania dokumentów
Czas trwania kursu: 6 godzin lekcyjnych (godzina lekcyjna to 45 minut), realizowany jest w systemie stacjonarnym.
Forma szkolenia: prezentacja z omówieniem przykładów
Program szkolenia:
- Zatrudnianie na umowy cywilnoprawne w dobie kryzysu i epidemii – wady i zalety zatrudnienia cywilnoprawnego.
- Jak zawrzeć umowę cywilnoprawną „na odległość”, aby była wiążąca? Czy umowa cywilnoprawna musi być zawarta w formie pisemnej?
- Umowy o dzieło od 2021r.:
- Co może być przedmiotem umowy o dzieło – jak konstruować treść umowy, aby nie zakwestionował jej ZUS? Zgłaszanie przedmiotu umowy w formularzu RUD.
- Jakie elementy musi zawierać umowa o dzieło?
- Co różni umowę o dzieło od umowy zlecenia?
- Najczęściej popełniane błędy w umowach o dzieło.
- Zakwestionowanie umów o dzieło przez ZUS – jakie kroki może podjąć „pracodawca”.
3.Zgłaszanie umów o dzieło do ZUS od 2021r.:
- Cel wprowadzenia rejestracji umów o dzieło.
- Którzy „pracodawcy” są zobowiązani do informowania ZUS o zawartych umowach o dzieło a kogo obowiązek ten nie dotyczy?
- Które umowy o dzieło należy zgłaszać do ZUS a które umowy nie podlegają zgłoszeniu? Czy umowę zawartą w 2020r. i przedłużoną w 2021r. należy również zgłosić?
- Jak prawidłowo ustalić termin zgłoszenia umowy o dzieło?
- Sposoby zgłaszania umów o dzieło do ZUS.
- Wypełnianie zgłoszenia RUD – krok po kroku.
- Czy przesłane do ZUS zgłoszenie RUD można skorygować, jeżeli wypełniono je błędnie?
- Czy umowę o dzieło należy ponownie zgłosić do ZUS, jeżeli strony wprowadziły zmiany do treści umowy?
- Czy zgłoszenie umowy o dzieło (RUD) można wycofać? Co w przypadku, jeżeli umowa została zgłoszona do ZUS a wykonawca odstąpił od jej wykonywania lub umowa została zakończona wcześniej?
- Co grozi „pracodawcy” za niezgłoszenie umowy o dzieło? – odpowiedzialność i sankcje karne
4.Umowy zlecenia w czasie kryzysu:
- Elementy umowy zlecenia.
- Miejsce wykonywania umowy zlecenia. Zasada swobody miejsca i czasu – dlaczego jej przestrzeganie jest tak ważne?
- Problemy z prawidłowym ewidencjonowaniem czasu pracy zleceniobiorcy. Ewidencjonowanie czasu pracy w przypadku wykonywania zlecenia na odległość.
- Minimalna stawka godzinowa w umowach zlecenia – kiedy zleceniodawca może oferować wynagrodzenie niższe?
- Jak często należy wypłacać wynagrodzenie z umów zlecenia – kiedy nie obowiązuje comiesięczna wypłata?
- Rodzaje wynagrodzenia w umowach zlecenia i kłopoty z pomniejszaniem wynagrodzenia w przypadku nieobecności lub choroby.
- Czy narzędzia i materiały do wykonania zlecenia musi zapewnić zleceniobiorcy zleceniodawca? Czy zleceniodawca musi zapewnić narzędzia przy pracy na odległość?
- Rozwiązywanie umów zlecenia – Jak skutecznie rozwiązać umowę zlecenia na odległość? Czy w umowach zlecenia można stosować okresy wypowiedzenia?
- Czy zleceniobiorca wykonujący umowę zlecenia na odległość musi posiadać aktualne badania lekarskie i szkolenia BHP?
- Zawieranie umów zlecenia z osobami pobierającymi zasiłki macierzyńskie i przebywającymi na urlopach wychowawczych – aspekty prawne
- Najczęstsze błędy pracodawców w zakresie zawierania umów zlecenia.
- 5.Samozatrudnienie pracownicze (jednoosobowa działalność gospodarcza) jako alternatywna forma zatrudnienia w czasie kryzysu.
-
- 6.Naliczanie i odprowadzanie składek ZUS od wynagrodzeń z umów cywilnoprawnych:
- Rozstrzyganie zbiegów ubezpieczeniowych w zakresie odprowadzania składek ZUS od umów zlecenia:
- a) umowa zlecenia z własnym pracownikiem lub praca wykonywana na rzecz własnego pracodawcy (w tym m.in. umowa zlecenia zawierana z własnym pracownikiem pobierającym zasiłek macierzyński lub przebywającym na urlopie wychowawczym),
- b) umowa zlecenia zawierana z osobą prowadzącą działalność gospodarczą:
– weryfikowanie źródła przychodu w celu rozstrzygnięcia obowiązku objęcia umowy zlecenia ubezpieczeniami ZUS – umowy realizowane w ramach działalności gospodarczej i poza działalnością,
– opłacanie składek w ramach „ulgi na start”, „zus-u preferencyjnego” i „małego ZUS plus” a składki z umowy zlecenia,
– wpływ zmniejszenia podstawy składek ZUS z działalności z powodu choroby przedsiębiorcy a obowiązek naliczenia składek z umowy zlecenia,
– zawieszenie działalności i zaleganie z opłacaniem składek ZUS z działalności gospodarczej a składki z umowy zlecenia,
- c) umowa zlecenia zawarta z własnym pracownikiem prowadzącym działalność gospodarczą – nowe stanowisko ZUS w zakresie obowiązku objęcia ubezpieczeniem,
- d) odprowadzanie składek ZUS z tytułu zawarcia umów zlecenia z osobami pobierającymi zasiłki macierzyńskie i przebywającymi na urlopach wychowawczych,
- e) wykonywanie umów zlecenia przez uczniów, studentów i doktorantów
- f) korzystanie z usług osób prowadzących tzw. działalność nierejestrowaną – problemy praktyczne,
- Problemy z prawidłowym rozstrzyganiem zbiegów ubezpieczeniowych w przypadku posiadania przez zleceniobiorcę co najmniej trzech różnych tytułów do ubezpieczeń lub różnych terminów wypłaty wynagrodzenia – przykłady
- Dokumentowanie posiadania innego tytułu do ubezpieczeń społecznych – teoria a praktyka.
Jak zminimalizować ryzyko popełnienia błędu? - Możliwość zweryfikowania prawidłowości naliczenia składek z umowy zlecenia przez „pracodawcę” – składanie wniosku USZ do ZUS
- Odprowadzanie składek ZUS z tytułu umów o dzieło – ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne.
- 7.Możliwość stosowania 50 % KUP w umowach cywilnoprawnych.
- Czy 50% KUP można stosować tylko w umowach o dzieło?
- Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było zastosować 50% KUP?
- 8.Prawo autorskie w umowach cywilnoprawnych:
- Kiedy i w jakich umowach cywilnoprawnych można zastosować prawo autorskie?
- Prawa osobiste a prawa majątkowe – czym się różnią i jaki mają charakter
- Na czym polega przeniesienie praw autorskich – co to są pola eksploatacji?
- Jak konstruować zapisy dotyczące przeniesienia praw autorskich w umowie cywilnoprawnej – przykłady.
- 9.Formularze przydatne w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne – wzory umów, oświadczenia itp.
10.Pytania – czas dla uczestników szkolenia.
Efektem kształcenia na kursie będzie: poszerzenie posiadanej wiedzy oraz doskonalenie już posiadanych umiejętności zawodowych z zakresu zmiana w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne od 2021r., z uwzględnieniem specyfiki zatrudniania w okresie epidemii i kryzysu na rynku pracy, poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie konstruowania umów cywilnoprawnych, nabycie umiejętności w zakresie „dobrych praktyk”, umiejętność wykonywania pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej, umiejętność przewidywania skutków i ponoszenia odpowiedzialności za podjęte działania.
Sposób i forma zaliczenia:
Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu wydanego na podstawie par. 22 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652).
Odpłatność za uczestnictwo w szkoleniu wynosi 300,00 zł netto + 23% VAT= 369,00 brutto, obejmuje wykłady, konspekty wykładowców; serwis kawowy; obiad; zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
Odpłatność za uczestnictwo w szkoleniu zdalnym wynosi 240,00 zł netto + 23% VAT= 295,20 brutto, obejmuje wykłady, konspekty wykładowców (wysłane mailowo);zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
W celu zapisania się na szkolenie załączamy kartę zgłoszeniową którą prosimy wysłać do nas mailowo na adres: szkolenia@bkszkolenia.pl
lub wypełnij Formularz zgłoszeniowy
oraz oświadczenie o finansowaniu szkolenia ze środków publicznych
Szanowni Państwo
W związku z faktem że nasze szkolenia mogą być dofinansowane ze środków UE, informujemy, że istnieje możliwość przeprowadzenia wizytacji wybranej usługi rozwojowej przez Administratora Bazy Usług Rozwojowych (tj. PARP lub upoważnionego wykonawcy) lub przeprowadzenia monitoringu usługi przez Instytucję Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym (usługi rozwojowe realizowane z dofinansowaniem).